MIŁOŚĆ I SZACUNEK W RODZINIE

WARSZTATY DLA OJCÓW:

7 sekretów efektywnego ojcostwa 10.10.2020 r. w godzinach 8.00-18.00

UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY

Miejsce: Grudziądz ul. Kościelna 1, zapisy: tel. 660 221 547

Prowadzący: Paweł Czuba – z wykształcenia historyk, dziennikarz i pedagog, posiada doświadczenie w pracy z grupami w różnym wieku, które nabywał w wielu krajach Europy, od 2015 roku zaangażowany we współpracę z Tato.Net, od 2016 Sekretarz Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego i trener warsztatów Tato.Net, (przeprowadził ponad 300 godzin szkoleń i organizował liczne warsztaty i konferencje), mąż i ojciec trójki dzieci

Zadanie realizuje Stowarzyszenie Specjalistyczna Pomoc Rodzinom „Nadzieja”  www.poradnia-grudziadz.pl

Dzień 1. Sesja I: – omówienie celów warsztatów, zebranie oczekiwań uczestników – zawarcie kontraktu na okres realizacji warsztatów, integracja grupy, – wyzwania ojcostwa: omówienie faktów związanych z dysfunkcją rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem faktu nieobecności ojców (nieobecność fizyczna, psychiczna, emocjonalna, duchowa), – przegląd wyników badań na temat wpływu postaw ojcowskich na rozwój dzieci (dzieci z rodzin zaangażowanych ojców: mają lepszą samoocenę, są mniej podatne na presję rówieśników, mają rozwiniętą empatię, mają rozwinięte zdolności poznawcze). – praca w grupach: jakich barier doświadczam, by być lepszym ojcem, o jakim marzą moje dzieci? – omówienie wyników pracy w grupach, – omówienie siedmiu „sekretów” – obszarów, które odróżniają ojców efektywnych/ zaangażowanych, od ojców dysfunkcyjnych: zaangażowanie, poznawanie dziecka, stałość, bezpieczeństwo i troska, miłość i szacunek do matki dziecka, aktywne słuchanie, wyposażenie duchowe.

Dzień 2. Sesja II. Indywidualny profil twojego ojcostwa Kontynuacja tematu barier z poprzedniego dnia. Relacja z własnym ojcem jako punkt wyjścia do budowania dorosłej relacji ojca do swoich dzieci. Indywidualny profil ojcostwa (uczestnicy wypełniają kwestionariusz zawierający 40 pytań dotyczących różnych sfer funkcjonowania w rodzinie, życiu zawodowym, emocjonalnym). Sesja III. Każdy z „sekretów” przepracowywany jest w następujący sposób: – przedstawienie danego obszaru („elementy składowe sekretu”), – omówienie konkretnego przypadku („case study”) – przykładowej historii odnoszącej się do danego sekretu (np. krótki filmik, historia uczestnika warsztatów, przykład z literatury itp.), – konkretne propozycje pomocy – inspiracje odnoszące się do zmiany postaw, zachowań, – praca w małych grupach (po 3-5 osób) – trener podaje temat do omówienia w małej grupie, uczestnicy dzielą się swoim ojcowskim doświadczeniem w konkretnych sytuacjach odnoszących się do danego obszaru tematycznego, – podsumowanie pracy małych grupach – pomysły do tato-planu. Sesja IV: Budowanie indywidualnego „tato-planu”. W oparciu o informacje uzyskane z wypełnionego profilu (mocne i słabe strony), informacji zwrotnej od trenera, oraz inspiracji i dobrych praktyk umówionych w ramach poszczególnych sekretów, uczestnicy opracowują swoje indywidualne ojcowskie plany, pomagające kontynuować pracę nad sobą po warsztatach.