TURNUSY  REHABILITACYJNE  DLA  DZIECI  ROLNIKÓW
UPRAWNIONYCH   DO  ŚWIADCZEŃ  KRUS

W okresie wakacji 2023 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.

W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 49 dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2008 — 2016 (7-15 lat).

Turnus rehabilitacyjny ze schorzeniami układu ruchu zostanie zorganizowany w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu (w okresie od 10 do 30 lipca). Dzieci ze schorzeniami układu oddechowego będą rehabilitowane w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Śvvinoujściu (w okresie od 11 do 31 sierpnia).

Rodzice nie ponoszą odpłatności za pobyt i transport dziecka.

Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

Kwalifikacja dzieci na rehabilitację leczniczą w ramach Centrów Rehabilitacji Rolników.

Podczas kwalifikowania dziecka do leczenia rehabilitacyjnego lekarz ocenia:

  1. Stan zdrowia dziecka.
  2. Przebieg choroby będącej wskazaniem do rehabilitacji leczniczej w ramach CRR.
  3. Zdolność dziecka do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się.

Wskazania do rehabilitacji leczniczej:

Choroby narządu ruchu, m.in: stany po urazach, operacjach, nabyte wady postawy. Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, m.in: stany po operacjach, przewlekle zapalenia, astma oskrzelowa.

Dziecięce porażenie mózgowe z zachowaną zdolnością do samodzielnego poruszania się.

Przeciwwskazania do rehabilitacji leczniczej w ramach CRR:

  1. Stany po złamaniach kości kończyn z opóźnionym zrostem, stawem rzekomym, powikłane zapaleniem kości lub szpiku kostnego.
  2. Zaostrzenie choroby podstawowej wymagającej modyfikacji leczenia farmakologicznego czy zastosowania leczenia zabiegowego.
  3. Choroba zakaźna w fazie ostrej.
  4. Czynna choroba nowotworowa.
  5. Padaczka z częstymi napadami (co najmniej raz w miesiącu).
  6. Zaburzenia psychiczne uniemożliwiające lub bardzo znacznie utrudniające wzajemne kontakty i współżycia z otoczeniem. W szczególności nerwice z natręctwami i nerwice lękowe, stany depresyjne i psychozy, zaburzenia zachowania, niedorozwoje umysłowe, uzależnienia od środków psychoaktywnych, moczenie nocne.
  7. Niezdolność do samoobsługi.

Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

Wnioski kwalifikacyjne można pobrać w Oddziale i Placówkach Terenowych KRUS oraz ze strony internetowej www.krus.Rov.pl, w zakładce rehabilitacja. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę w leczeniu, którego pozostaje dziecko wraz z załącznikami nr 2 (informacja o stanie zdrowia dziecka i oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego oraz załącznikiem nr 6 (informacje podawane w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą), załącznikiem nr 7 (oświadczenie na udzielenia pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka), należy złożyć w Oddziale lub Placówkach Terenowych KRUS:

  • na turnus rehabilitacyjny do CRR w Jedlcu do dnia 20 maja br.,
  • na turnus rehabilitacyjny do CRR w Świnoujściu do dnia 19 czerwca br.,

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w OR KRUS w Bydgoszczy tel. 52 3231340 lub 52 3231347, PT KRUS w Grudziądzu tel. 56 4621241 wew. 305, PT KRUS we Włocławku tel. 54 2333356 wew. 132 lub 116.

Happy physical therapist stretching the legs of a Latin American boy at a rehab center and smiling