JAK UZYSKAĆ DODATEK MIESZKANIOWY

Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy trzeba spełniać trzy warunki:

–  posiadać tytuł prawny do lokalu,

– dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza kryterium określonego w ustawie,

–  powierzchnia lokalu nie jest większa niż określona w ustawie.

Składając wniosek o dodatek mieszkaniowy, trzeba wszystkie te kryteria udokumentować.

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się, w terminie do dnia 10 każdego miesiąca z góry, zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny (np. właścicielowi lokalu). Dodatek mieszkaniowy zalicza się na poczet przysługujących lub rozliczanych należności za zajmowany lokal mieszkalny.

Pierwsze kryterium, które trzeba spełnić, żeby dostać dodatek mieszkaniowy, dotyczy tytułu prawnego do lokalu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje następującym osobom:

– najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;

– osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;

– osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;

– innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;

osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Na dodatek mieszkaniowy mogą liczyć osoby, których dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza limitu określonego w przepisach. Jest to tzw. kryterium dochodowe przyznania dodatku mieszkaniowego.

Jeśli dochód „na członka gospodarstwa domowego” w gospodarstwie wieloosobowym w ostatnich 3 miesiącach nie przekracza 1500 zł, można starać się o dodatek mieszkaniowy – wskaźnik ten obliczono biorąc pod uwagę  125% najniższej emerytury ogłaszanej przez ZUS (obecnie 1200 zł).

Dla osoby samotnej dochód uprawniający do dodatku mieszkaniowego jest wyższy i wynosi 175% najniższej emerytury, czyli obecnie 2100 zł.

Obliczając dochód należy pamiętać, że dochód liczony jest przed opodatkowaniem, ale po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, a także składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe.

Uwaga! Do dochodu nie wlicza się niektórych świadczeń m.in. świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, czy pomocy w zakresie dożywiania i zasiłków pielęgnacyjnych.

Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego w przepisach limitu, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę. Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

Oprócz konieczności posiadania tytułu prawnego do lokalu i spełniania kryterium dochodowego, ważna jest jeszcze powierzchnia lokalu, na który ma zostać przyznany dodatek mieszkaniowy.

W przepisach wymieniona jest tzw. powierzchnia normatywna lokalu. Jeśli ktoś mieszka w większym lokalu, to ma szanse na dodatek mieszkaniowy (o ile nie przekracza maksymalnej powierzchni – patrz tabela niżej). Jednak dodatek dostanie wtedy na powierzchnię normatywną, a nie na większą od niej, faktyczną powierzchnię lokalu.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:

 –   30% albo

  –  50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60% (w tabeli poniżej oznaczona jako “powiększona maksymalna powierzchnia lokalu”)

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Obliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego

Nie ma tu takiej samej kwoty dla wszystkich. Wysokość dodatku zależy od powierzchni lokalu, wydatków na ten lokal  i dochodów gospodarstwa domowego. Wszystko to musi zostać udokumentowane we wniosku o przyznanie dodatku.

Najpierw oblicza się wydatki ponoszone na normatywną powierzchnię lokalu; chodzi tu o następujące wydatki:

– czynsz,

– opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór nieczystości stałych i płynnych,

– opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokale mieszkalne w spółdzielni mieszkaniowej,

–  zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną,

– odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego,

– inne opłaty za używanie lokalu mieszkalnego,

– wydatek stanowiący podstawę obliczania ryczałtu na zakup opału.

Żeby obliczyć wydatki na powierzchnię normatywną, trzeba:

– najpierw zsumować  wszystkie wymienione wyżej wydatki ponoszone miesięcznie na lokal;

– następnie dzieli się otrzymaną kwotę przez faktyczną powierzchnię lokalu; dzięki temu wiadomo, ile wynosi koszt utrzymania 1m2 lokalu;

–  następnie mnoży się tak otrzymaną kwotę (faktyczny koszt utrzymania 1 m2 lokalu) przez powierzchnię normatywną lokalu – w ten sposób ustalamy, jakie są wydatki na powierzchnię normatywną; jeśli powierzchnia użytkowa lokalu jest mniejsza od powierzchni normatywnej, to pomija się ten etap i bierze się pod uwagę faktyczne koszty na lokal.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje, na wniosek osoby uprawnionej do dodatku mieszkaniowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej. Do wniosku dołącza się deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz inne niezbędne dokumenty.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy a zaległości w opłatach

W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się, w drodze decyzji administracyjnej, do czasu uregulowania zaległości.

W wypadku uregulowania należności w terminie trzech miesięcy, wypłaca się dodatek mieszkaniowy za okres, w którym wypłata była wstrzymana.

Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania decyzji o wstrzymaniu wypłaty, to decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.

W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz formularzy aplikacyjnych można kontaktować się telefonicznie pod numerem 52 33 492 49 lub osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubiewie przy ul. Hallera 7.