Zmiany w zakresie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności

Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadziła przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.

Celem ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 1165) jest umożliwienie zachowania ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony, które zachowały ważność na podstawie tzw. ustawy covidowej i których ważność została przedłużona do 30 września 2024 r., a także orzeczeń, które utracą ważność po 30 września 2024 r.

Warunkiem zachowania ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest złożenie wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.

Dotychczasowe orzeczenie, będzie ważne do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej ważność dotychczasowego orzeczenia.

Orzeczenia o niepełnosprawności zachowają ważność nie dłużej niż do czasu ukończenia przez osobę 16 roku życia.

Wydłużenie ważności orzeczeń umożliwi pobieranie świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z zakresu pomocy społecznej, uzależnionych od niepełnosprawności w okresie oczekiwania na kolejne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.